Informacje

Home / Informacje

Koty perskie

Koty perskie to jedna z najstarszych ras kotów. Pochodzą one prawdopodobnie z terenów Bliskiego Wschodu, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. W Europie pojawiły się w około XVII wieku, a do Polski dotarły w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Współczesne koty perskie mają już niewiele cech wspólnych ze swoimi protoplastami – obecnie to dość krępe koty o dużej głowie i bardzo puszystej sierści.

Jest to rasa długowłosa, ze względu na kształt pyszczka zaliczana także do ras egzotycznych. Dorosłe osobniki ważą około 2,5-6 kilogramów. Koty te mają niezwykle łagodny temperament – uwielbiają wylegiwać się na kanapach, są bardzo spokojne i choć raczej unikają towarzystwa człowieka to są do niego przyjaźnie nastawione. Szczególnie dobrze znoszą zabawy z dziećmi. Persy nie są obdarzone talentem łowieckim, więc raczej nie przyniosą do domu żadnej upolowanej ofiary. Dość łatwo adaptują się do nowego środowiska.

Rasa ta z reguły cieszy się dobrym zdrowiem – ważna jest jednak odpowiednia opieka i żywienie kota. Zwierzęta te mogą być podatne na choroby nerek, czasem zdarza się u nich postępowy zanik siatkówki, który może doprowadzić do utraty wzroku. Warto też pamiętać o częstej pielęgnacji futra – ze względu na długi włos dość łatwo dochodzi u nich do zaczopowania jelita sierścią. Aby tego uniknąć dobrze jest stosować pasty odkłaczające, a przede wszystkim regularnie je wyczesywać.