Hodowla kotów perskich
Koty perskie – co warto o nich wiedzieć?
Koty perskie to jedna z najbardziej popularnych ras kotów na świecie. Często określane są jako „pluszowe” ze względu na gęste, puchate i długie futro którym się odznaczają. Historia powstania tej rasy jest bardzo długa. Sprowadzono je do Europy z dzisiejszego Iranu a dalsze ich krzyżówki z innymi rasami sprawiły, że aktualne koty perskie niewiele mają wspólnego ze swoimi przodkami.
Hodowla kota perskiego w domu – jak o niego zadbać?
Po pierwsze decydując się na posiadanie kota perskiego w domu warto zaznajomić się z jego specyfiką charakteru. Nie są to zazwyczaj koty bardzo aktywne. Szybciej dostrzeżemy je podczas wylegiwania się na sofie niż podczas polowania. To wszystko wynika z zatracenia ich instynktu. Bardzo przywiązują się do człowieka tworząc silną więź, wymagają więc spędzania z nimi większej ilości czasu. Nie należy jednak zapominać o tym, że są one kotami i jak każdy kot potrzebują swojej przestrzeni do prowadzenia aktywności takich jak wspinaczki lub zabawy. To zapewni im zdrowie psychiczne jak i fizyczne.
Ważne jest także systematyczne przeprowadzanie badań by wykluczyć ich ewentualne choroby lub w odpowiednim czasie je wykryć i wdrożyć leczenie. Kupno kota z niesprawdzonej hodowli niesie za sobą ryzyko obciążenia chorobami genetycznymi, dlatego warto zadbać o przeprowadzenie jak najwcześniej badań by zapewnić kotu długie i komfortowe życie.
Sprawą nad którą należy się także pochylić jest jego pielęgnacja. Ze względu na jego charakterystyczne futro powinno wyczesywać się kota minimum dwa razy dziennie oraz regularnie kapać i strzyc. To zapobiegnie ewentualnemu kołtunieniu się sierści i zapewni świetny wygląd naszemu kotu.
Jeśli chodzi żywienie naszego pupila warto inwestować w pełnowartościową dla niego karmę z dużym procentem mięsa w niej występującym, ponieważ zapewnia ono niezbędne dla jego funkcjonowania białko.
Zapewniając naszemu kotu odpowiednie warunki będziemy mogli cieszyć się jego zdrowiem. Warto pamiętać o tym, że zawsze lepiej zapobiegać ewentualnym chorobom niż je leczyć, wykonując regularnie badania i dbając o jego komfort psychiczny i zdrowie fizyczne.